Przedszkola integracyjne i rola terapeuty cienia

W życiu rodzica dziecka z autyzmem przychodzi taka chwila, kiedy należy wybrać przedszkole lub szkołę, do której dziecko będzie uczęszczać. I choć świadomość społeczna nie jest jeszcze na takim poziomie, o jakim marzymy, o autyzmie mówi się coraz więcej. Powstają nowe przedszkola integracyjne i klasy integracyjne w szkołach. Czas spędzony dziecka z autyzmem z dziećmi zdrowymi jest niezwykle cenny, podarujmy go więc swoim dzieciom!

Jaka jest rola terapeuty cienia?

Cieszy nas, że coraz więcej rodziców decyduje się na posłanie dziecka ze spektrum autyzmu do przedszkola. To doskonała szansa dla dziecka z autyzmem lub Aspergerem, a także okazja dla zdrowych dzieci, by uczyły się poprawnych reakcji i współdziałania z dziećmi niepełnosprawnymi.

Współpracujemy z wieloma łódzkimi przedszkolami, do których pomagamy wprowadzać dzieci ze spektrum autyzmu. Dziecko otrzymuje wsparcie w postaci terapii, w której kluczową rolę odgrywa nauka o relacjach społecznych. Podczas terapii terapeuta cień, siedząc za dzieckiem, kieruje jego działaniami, podpowiadając, jak powinien się w danej sytuacji zachować. Nauczyciel cień podpowiada, jakie zachowania są właściwe, nagradzając za każdą poprawną reakcję – najpierw tę, którą sam podpowiedział, później tylko za te, które były inicjatywą dziecka. Wraz z kolejnymi postępami terapeuta cień pomaga coraz mniej, zostawiając większą przestrzeń dziecku, cały czas czuwając nad prawidłowym zachowaniem i kolejnymi postępami dziecka.

Ważnym elementem terapii dziecka są zajęcia z logopedą. Wybierając przedszkole dla dziecka z autyzmem, zwróć uwagę na przygotowywane posiłki. Dzieci z autyzmem często miewają problemy trawienne oraz alergie pokarmowe, dlatego menu, sposób przygotowywania oraz produkty wykorzystywane w kuchni mają ogromne znaczenie.

powrót