Konferencja „Autyzm – od nauki do praktyki”

Konferencja, w której mieliśmy przyjemność uczestniczyć, odbyła się na koniec września. W międzyczasie dużo się działo, nowe obowiązki, nowe wyzwania, dlatego piszemy o tym teraz. Spotkanie z wybitnymi naukowcami z dziedziny zaburzeń ze spektrum autyzmu było dla nas ciekawym i przede wszystkim inspirującym doświadczeniem!

Samodzielność osób ze spektrum autyzmu

Temat samodzielności osób z ASD jest jednym z ważniejszych zagadnień poruszanych przez specjalistów zajmujących się spektrum autyzmu. Obecnie dużą uwagę przywiązuje się do samodzielności osób doświadczonych wszelkimi chorobami, które do tej pory eliminowały ich ze społecznego i zawodowego życia w dorosłości. Podobny dyskurs dotyczy również spektrum autyzmu i właśnie temu poświęcona była konferencja na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Wcześnie i prawidłowo postawiona diagnoza daje duże szanse na samodzielne funkcjonowanie osób z autyzmem, zespołem Aspergera i innymi zaburzeniami rozwojowymi. Ale ciężka praca tych osób, ich opiekunów i specjalistów nie kończy się w dzieciństwie. Okres dojrzewania i dorosłość to ciągła walka o lepszą jakość życia, a także aktywność – między innymi zawodową i seksualną. Studia, zdobywanie pracy i doświadczeń w pracy, samodzielne mieszkanie i zakładanie rodziny możliwe jest dzięki ciągle poszerzanej wiedzy o spektrum autyzmu, ale także umiejętne wdrażanie poznanych metod terapii.

Indywidualne podejście wymaga szerokiej wiedzy oraz doświadczenia

Każdy przypadek autyzmu czy zespołu Aspergera jest inny, a zaburzenia te nie są jeszcze do końca poznane, choć postępy w odkrywaniu odpowiedzi na wiele pytań są imponujące. Bardzo ważne dla każdego terapeuty pracującego z osobami z ASD jest studiowanie różnorodnych przypadków – poznawanie narzędzi, jakie stosowano w diagnozie oraz terapii to zdobywanie kolejnych doświadczeń, które są nieocenione w codziennej pracy.

Po konferencji „Autyzm – od nauki do praktyki” wróciłyśmy do pracy przygotowane na nowe wyzwania. Takie przeżycie, jakim jest uczestnictwo w wydarzeniu naukowym, zawsze dodaje nam świeżości i energii, dzięki której pomagamy wszystkim potrzebującym osobom i ich bliskim.

powrót